Ter Bezleri

Ter bezleri iltihabı tedavisi nedir? Blog

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?, Hidradenitis süpürativa, HS Enfeksiyonu, HS iltihapları, HS akıntıları, Terbezi Tıkanıklığı, HS evreleri, Kıl kökü tedavisi nedir?

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?

Köpek memesi hastalığı olarak da bilinen hidradenitis suppurativa hastalığı, ter bezlerine lokalize olan kronik bir deri iltihabıdır. Vücudun çeşitli yerlerinde görülebilen ağrılı ve iltihaplı lezyonlar ile tanımlanmaktadır. Genellikle koltuk altları ve kasık bölgelerinde görülmektedir. Meme altı ve kalçalarda da görülebilmektedir.

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Oluşur?

İltihaplanma, kişilerde sivilce, siyah nokta ve çıbanımsı lezyonlar ile başlar. Bu enfeksiyon daha sonra kıl köklerine inerek yayılır. Enfeksiyonun çeşitli sebepleri olabilir: Bir sebebi, bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklardır. Bu nedenle ortaya çıkan köpek memesi hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir.

Hidradenitis süpürativa Öte yandan, bakteriyel enfeksiyon olarak meydana gelen köpek memesi hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Cilt üzerinde meydana gelen bu sivilcemsi yapılar, bulaş ile başka bölgelere yayılabilirler. Vücut üzerinde başka yerlere yayılma sebepleri, vücudun bağışıklığının düzensizliğidir.

(Köpek Memesi Hastalığı Nedir?, Hidradenitis süpürativa, HS Enfeksiyonu, HS iltihapları, HS akıntıları, Terbezi Tıkanıklığı, HS evreleri, Kıl kökü tedavisi nedir?

Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Hidradenitis süpürativa Cilt üzerinde meydana gelen kabarcıklar, akne türü iltihaplı bölgeler köpek memesi hastalığının bir göstergesidir. Köpek memesi hastalığına yakalanan kişilerde iltihaplı bölgede yüksek hassasiyet yaşanır ve temas ile ağrı ve acı oluşur. Özellikle giyilen kıyafetlerde sürtünme ile yaşanan hassasiyet dayanılmaz boyutlara çıkabilmektedir.

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?Köpek Memesi Hastalığını Neler Tetikler?

Hidradenitis süpürativa Köpek memesi hastalığı ter ve sürtünme ile tetiklenebilmektedir. Sürekli sürtünme yaşanan bacak içi, kalça, göğüs gibi bölgelerde hastalık etmenleri görülebilmektedir. Hastalık, aynı zamanda tüketilen gıdalar ile de sıkı bir etkileşim halindedir. Son yapılan bilimsel çalışmalara göre, mayalı gıdalar hastalığın artmasına sebep olmaktadır.

Ekmek, mayalı pasta, pizza, mayalı içecekler gibi ürünler iltihaplı bölgelerde hastalığa sebebiyet vermektedir. Bir diğer bulgu ise, patlıcan türevi bitkilerin de köpek memesini tetiklediğidir.

Hidradenitis süpürativa Bu hastalığa yakalanan kişilerin patlıcan, domates, patates ve biber gibi patlıcangiller ailesinden olan yiyeceklerden kaçınmaları gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir